فارسی
خبرگذاری تلگراف افغانستان

کابل, 21:25 | 19 ژانویه

کرزی خواستار عمل جدی ترامپ در مقابله با تروریستان در پاکستان شد

Date: 08:19, 01-02-2017.


کابل. ۱۲ دلو   سال  ۱۳۹۵ . افتاګ—خبرگذاری تلگراف افغانستان.  به ګزارش خبرگزاری، حامد کرزی رئیس  جمهور پیشین افغانستان  گفته است که  اوباما در مبارزه با تروریستان در پاکستان ناکام ماند و از ترامپ می‌خواهد که لانه‌های تروریستان را در آن کشور نابود کند.
آقای کرزی این نکته را  در مصاحبه‌ی به یک رسانه هندی « دی نیوز» بیان کرده است. به گفته او، اوباما در سال ۲۰۱۲ برایش در یک نامه‌ای وعده داده بود که لانه‌های تروریستان را در پاکستان نابود می‌کند و با شبکه حقانی و لشکر طیبه مقابله جدی می‌نماید و اما به این وعده وفا نکرد.
رئیس جمهور پیشین گفته است پس ازاین ، روابط حکومتش با امریکا تغییر کرد و به سردی انجامید.
او گفته است که از رییس جمهور جدید امریکا و جمهوری خواهان می‌خواهد که برای متلاشی کردن لانه‌های تروریستان در پاکستان جدی عمل کند.
آقای کرزی در  دروه ریاست جمهوری خویش بارها  تاکید کرده بود که ریشه هراس افگنی در پاکستان است و از آن کشور نیز بارها خواسته بود که با تروریستان مقابله جدی کند.
به باور کرزی فعالیت هراس افگنی در افغانستان زمینه ندارد و از قلمرو پاکستان در این کشور سازمان دهی می‌شود.
ولی به فرق از کرزی رئیس جمهور غنی چنین راه را در پیوند به پاکستان ادامه نداد و بکوشید که افغانستان  با پاکستان رابطه بهتر داشته با شد و با این هدف به پاکستان سفرهای را انجام داد.  حتی افغانستان با پاکستان پیمان امنیتی را هم  این امضا کرد، ولی با این همه پاکستان همانا از طالبان دفاع کرد و این گروه را چون فشنگ در مناسبت با افغانستان استفاده کرد. از این رو در نهایت رئیس جمهورغنی هم سیاست خویش را در پیوند به پاکستان همگون کرزی کرد.
  درخواست حامد کرزی از رئیس جمهور نو امریکا در مورد مبارزه جدی امریکا در مقابل تروریستان در پاکستان در حالی صدا داد که  وزیر دفاع جدید امریکا جنرال ماتیس نیز تاکید کرده که امریکا باید بر پاکستان فشار بیشتر وارد کند تا اسلام آباد با تروریستان برخورد جدی داشته باشد

Share the news: