کانفرانس مسکو برای افغانستان با مشارکت طالبان در اوایل ماه سپتامبر برگزار می شود

Date: 18:36, 15-08-2018.

کابل. ۲۴  اسد سال  ۱۳۹۷ . افتاګ—خبرگذاری تلگراف افغانستان.  به ګزارش خبرگزاری، نشست  مسکو در مورد افغانستان با مشارکت طالبان ممکن است در روسیه در در اوایل ماه سپتامبر برگزار شود. .
این  نکته را روز چهارشنبه  ضمیر کابلوف نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور افغانستان به خبرګزاری تاس بیان کرد.  
او ګفت: «این برنامه [ برگزاری یک جلسه در مورد افغانستان در  مسکو] پا بر جاست.  امکان دارد  این کار در اوایل ماه سپتامبر انجام شود و ما چون روز این جلسه را مشخص بکنیم، آن را اعلام خواهیم کرد.کابلوف تآیید کرد که در نظر است به نشست مسکو طالبان نیز دعوت شوند. او به پرسش این که آیا طالبان این دعوت را پذیرفته اند یا خیر، گفت که العان در این باره سخن گفتن بروقت است. .
در نشست مسکو  نمایندگان افغانستان، هند، ایران، قزاقستان، قرقیزستان، چین، پاکستان، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان شرکت خواهند کرد. آخرین جلسه مشاوره در ماه آوریل سال گذشته برگزار شد. قبلا نمایندگان جنبش افراطی طالبان در این نشست  شرکت نکردند.
شایان ذکر است که برخی از محافل سیاسی افغانستان و کشورهای غربی  ایران و روسیه را  در حمایت مالی طالبان متهم می کنند، ولی  هر دو کشور این ادعا را رد کرده اند.
در همین حال  روسیه ارطبات خویش با طالبان را تآیید می کند، اما گفته است که این رابطه گویا به منظور کمک به اشتی طرف ها و تآمین امنیت شهروندان خویش در افغانستان صورت گرفته  می گیرد.

Share the news: