فارسی
خبرگذاری تلگراف افغانستان

کابل, 22:58 | 05 دسامبر

در درگیری میان تظاهرکنندگان و پلیس در کابل یک نفر کشته و هشت تن دیگر زخمی شده‌اند

Date: 18:12, 02-06-2017.


کابل . ۱۲  جوزای  سال  ۱۳۹۶ . افتاګ—خبرگذاری تلگراف افغانستان. به گزارش خبرګزاری، در درگیری میان تظاهرکنندگان و پلیس در کابل دست کم یک تظاهرکننده کشته و هشت نفر دیگر زخمی شده‌اند.
یکی از انګیزه های به خیابان ریختن صدها تظاهرکننده در کابل به ګفته آنان  بی کفایتی دولت در تآمین امنیت مردم است و این بی کفایتی صبب  خمله وخیم در کابل و کشته شدن بیش از ۲د نفر و زخمی شدن حدود ۶۰۰ نفر ګردید.
اعتراضګران با صداهای  «ننګ باد به غنی و عبدالله!» « غنی و عبدالله، استعفا، استعفا، استعفا!»  برکناری این سروران ناکارای خویش شدند. همچنین آنها عکص های کودکان در این حمله قربان شده را در دست داشتند و می گفتند که  حکومت بی کفایت غنی باعث کشته شدن این کودکان نابالغ گردیده است. یکی از تظاهرکننده گان می گوید که اگر غنی و عبدالله وجدان می داشتند، بعد این حمله پرقربانی که مانندش را کابل ندیده است ، خود از مقام شان استعفا می کردند.
معترضان همچنین خواهان اعدام زندانیان مرتبط با شبکه حقانی در زندان‌های افغانستان هستند
نیروهای امنیتی برای پراکنده کردن تظاهرکنندگان به هوا تر اندازی کرده از گاز اشک آور و ماشین های آب پاش استفاده کردند.
رسانه‌های محلی از زخمی شدن هشت نفر و همچنین بازداشت ۱۰ تظاهرکننده از سوی پولیس گزارش داده‌اند.
تظاهرکنندگان همچنین مدعی هستند که یک نفر از آنها در درگیری با پولیس کشته شده‌اند.
بنا به گزارش بی بی سی، تظاهرات امروز کابل شاید جدی‌ترین تظاهرات ضد دولتی در سال‌های اخیر است. ظاهرا این بار اول است که در جریان یک تظاهرات و در درگیری با پولیس افغانستان دست کم تظاهرکنندگان زخمی می‌شوند.
کاربران شبکه اجتماعی نیز از این تظاهرات مردم کابل پشتیبانی کرده خواهان برکناری غنی و عبدالله، سروران دولت وحدت ملی شده اند و آنها مردم دیگر شهرو ولایت کشور را نیز دعوت کرده اند که با تظاهرات و گردهمای های خویش از جنبش عدالت خواهی مردم کابل پشتیبانی بکنند..

Share the news: