در افغانستان سه شهرک رهایشی و صنعتی قالین ساخته می شود

Date: 17:26, 11-10-2016.

کابل. ۲۰ میزان سال  ۱۳۹ . افتاګ—خبرگذاری تلگراف افغانستان. به گزارش خبرګزاری، سه شهرک رهایشی و صنعتی قالین  در ۳۵۰۰ جریب زمین در ولایات بلخ ، کندز و ننگرهار ساخته می شود
حکومت افغانستان روز گذشته قرارداد این سه شهرک را  به ارزش حدود ۲۰۰ میلیون دالر  در ارگ ریاست جمهوری امضا کرد.  
قرار است تا ده سال آینده همچنین در ۹ هزار جریب زمین شهرک های بیشتر برای قالین بافان کشور ساخته شود که با بهره ‌برداری از این شهرک‌ها و پارک‌ها برای ۱۱۰ هزار تن زمینه‌های کار فراهم خواهد شد.
در همین حال عصمت‌الله باتور، رییس اتحادیۀ تولیدکنندگان  و صادرکننده‌گان قالین، می‌گوید: «مشکلات قالین در کشور بسیار است؛ اما ما می‌دانیم که در تاریخ کشور این نخستین‌بار است حکومت حمایت لازم از بخش قالین می‌کند و این‌کار زمینه را برای گسترش فعالیت‌های قالین‌بافی در کشور فراهم می‌سازد
به گفته محمد جواد پیکار، رییس ادارۀ مستقل اراضی افغانستان، این برنامه در هماهنگی با وزارت‌های تجارت، امور شهرسازی و اتحادیۀ قالین ‌بافان، عملی خواهد شد و بدون ‌شک با عملی‌شدن آن بخش قالین در کشور به‌ گونۀ چشم ‌گیری حمایت خواهد گردید.. .
شایان ذکر است که قالین درسالهای پیش از جنگ یک قلم مهم صادراتی افغانستان بود، ولی به دلیل نبود حمایت از این صنعت و از قالین بافان، باعث شده که اکنون قالین افغانستان به کشورهای همسایه از جمله پاکستان رفته و بعد به جهان با نام این کشور صادرشود..
خبرگزاری بخدی با تکیه  به  برخی آمارهای ارائه شده ذکر کرده است که  اکنون پاکستان سالانه بیشتراز یک میلیارد دالر از فروش و صدور قالین‌های افغانستان با مارک پاکستانی سود می برد..
Share the news: