فارسی
خبرگذاری تلگراف افغانستان

کابل, 22:36 | 05 دسامبر

پیروزی بی مانند بانوان در انتخابات مجلس ایران و زمینه های این پیروزی

Date: 23:52, 03-03-2016.

کابل. ۱۴ حوت سال ۱۳۹۴. افتاګ--خبرګزاری تلګراف افغانستان-- نسیب جان امانی. در دور اول انتخابات مجلس دهم شورای اسلامی ایران ۱۴ زن پیروز شده به مجلس راه یافتند.
بنا به گزارش رسانه های ایرانی، اکثر آنها جوان و تحصیلکرده هستند. ۱۱ تن انها از اصلاح طلبان نمایندگی می کنند و سه نفر دیگر نامزدهای مستقل بودند که نماینده مجلس گردیدند.
۷ نامزد از جمله زنان به دور دوم راه پیدا کرده اند و اگر آنها رای مردم را به دست آورند، شمار نمایندگان زن در پرلمان ایران به ۲۰ نفر می رسد. در جمهوری اسلامی ایران  این بار نخست است که بانوان به چنین کامیابی دست می یابند.
شایان ذکر است که در ۱۰ انتخابات مجلس شورای اسلامی تنها در انتخابات مجلس پنجم آنها صاحب ۱۴ کرسی شده بودند و بعد این شمار نمایندګان مردم از جمله زنان  رو به کاهش آورده بود. آکنون می توان گفت که بانوان رکورد ۲۰ سال پیش گذاشته خویش را این بار حد اقل تکرار می کنند و یا بیگمان رکورد نو می گذارند.
همچنین باید ذکر کرد که بانوان  پس از مجلس پنجم توانستند باری در هیئت ‌رئیسه مجلس حضور پیدا کنند. برای اولین‌بار، سهیلا جلودارزاده (نماینده دوره پنجم، ششم و هفتم مجلس شورای اسلامی) منشی هیئت‌رئیسه مجلس ششم شد که در هر چهار اجلاسیه این دوره از مجلس حضور داشت. کارشناسان بر این باورند که در مجلس دهم بانوان در هیئت‌رئیسه آن حضور بیشتری پیدا خواهند کرد.
زیرا بر اساس نتیجه  دور اول انتخابات مجلس دهم شورای اسلامی، اصلاح طلبان که اغلب بانوان پیروز انتخابات  هم آز آنها نمایندگی می کنند،۸۳ کرسی را در پرلمان  صاحب شده اند. آګر این اصلاح طلبان در دور دوم بیشتر کرسی هارا به دست آرند، بی ګمان نقش بانوان در هیئت ‌رئیسه مجلس و در مجموع در خود جامعه ایران بیشتر و نظر رستر  خواهد ګردید.
باید ګفت که پس از پیروزی اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲  رئیس جمهور حسن روحانی شهین دخت مولاوردی حقوق‌دان، فعال سیاسی را به عنوان معاون
رئیس جمهور در امور زنان و خانواده تعیین نمود. .بانو مولاوردی دومین زن ایرانی است که پس از نیلوفر یا معصومه ابتکار به این سمت دست یافت. بانو ابتکار  در سال ۱۳۷۶ با اغاز کار دولت اصلاحات  از سوی سید محمد خاتمی، رئیس جمهور وقت ایران به عنوان معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تعیین شد.
همچنین در همین دوره ریاست جمهوری حسن روحانی بانو مرضیه افخم نخستین زن --سخنگوی وزارت خارجه و همچنین چهار ماه پیش نخستین زن سفیر ایران تعیین گردید. او حالا در یکی از کشورهای مهم منطقه-- مالزی موفقانه فعالیت دپلاموسی خویش را ادامه می دهد.
کارشناسان چنین دستاوردهای نظررس زنان در ایران را  برخواسه از فرهنگ والای مردم و تلاش خود زنان و دختران ایرانی در جامعه برای شرکت فعالانه در همه امور می دانند. حالا بر بسیاری ها پوشیده نیست که در ایران ۶۵  درصد دانشجویان ایرانی دخترانند و  آگهان امور جامعه شناسی بر این باورند که شاید پس از ۱۰ -۱۵ سال دیگر در ایران  رئیس جمهور هم از جمله زنان برگزیده شود. هرچند این عمر حالا  خلاف قانون است، ولی امکان دارد تا ان زمان به قانون هم تغییرات وارد کرده حقوق مرد و زن را کاملا برابر سازند و زمینه را برای گزینش رئیس جمهور از جمله بانوان فراهم بکنند.

Share the news: