فارسی
خبرگذاری تلگراف افغانستان

کابل, 8:06 | 22 ژانویه

افغانستان امنیت ملی را به دست استخبارات پاکستان، حامی طالبان، می سپارد

Date: 19:47, 18-05-2015.

کابل. ۲۸ ثور. خبرگزاری تلگراف افغانستان – به گزارش خبرگزاری، دولت افغانستان با استخبارات نظامی پاکستان که از مدت هاست حامی اصلی طالبان شناخته شده است،  توافقنامه همکاری متقابلا سودمند در مبارزه با تروریسم را به امضا رساند.
به گزارش شبکه تلویزیونی طلوع با استناد به منابع مخفی در دولت افغانستان، این توافقنامه امکان به وجود خواهد آورد تا سازمان استخبارات نظامی پاکستان به آموزش کارکنان ریاست  امنیت ملی  افغانستان و تامین آن با تجهزات مشغول شود.
گفته شده است که اداره امنیت ملی افغانستان  و سازمان استخبارات پاکستان به طور مشترک بازجویی شورشیان بازداشت شده را انجام خواهند  داد و این نکته در توافقنامه ای که آن را دو روز پیش معاون رئیس امنیت ملی افغانستان به امضا رساند، ذکر گردیده است.
یادآور می شویم که رئیس استخبارات نظامی پاکستان ژنرال رضوان اختر تقریبا دو هفته پیش به گونه ای مخفی وارد کابل شده با رئیس جمهور محمد اشرف غنی دیدار کرد.  
طبق پندار رسمی ، بازدید اختر عمدتا به  حمایت پاکستان برای متقاعد کردن ستیزه جویان طالبان برای پیوستن به روند صلح متمرکز شده بود.
امضای آخرین توافق بین دولت های افغانستان و پاکستان  در پسمنظر  انتقاد بردوام استخبارات پاکستان از جانب مقامات افغانستان برای حمایت دایمی  شورشیان در افغانستان صورت میگیرد.  
پنتاگون نیز به شدت از پاکستان برای استفاده از «نیروهای با اعتماد " خویش برای انجام خرابکاری و حملات تروریستی در افغانستان و هند انتقاد کرد.
از جمله در گزارش پنتاگون که ماه نوامبر سال گذشته منتشر شده است، چنین نکته ذکر گردیده است: «ستیزه جویان در هند و افغانستان همچنان از خاک پاکستان بر ضرر  ثبات افغانستان و منطقه عمل می کنند. پاکستان از این نیروهای تاثیررسان  به منظور از دست ندادن نفوذ در افغانستان و مقاومت در برابر نیروهای نظامی برتر هند استفاده می کند».
در  گزارش همچنین گفته شده است که پاکستان برای جنگیان شبکه حقانی، گروهی که گفته می شود، بخشی از جناح معتدل طالبان است، پناهگاه امن فراهم می کند.
در همین گزارش وزارت دفاع ایالات متحده  گفته شده است که شبکه حقانی "بخش قوی ترین شورشیان باقی مانده و  بزرگترین تهدید برای آمریکا و نیروهای ائتلاف محسوب می گردد... آنها همچنین  به احتمال زیاد برای نیروهای ائتلاف در ماموریت غیر جنگی پس از سال ۲۰۱۴ نیز ، به ویژه اگر به  آنها پاکستان چون پیشتره پناه گاه بدهد،چون  تهدید بزرگترین باقی می مانند.
برخی از کارشناسان داخلی و خارجی بر این باورند که خبر در واقع متصدی و "برادر بزرگ" ریاست امنیت ملی افغانستان گردیدن استخبارات پاکستان در واقع راهی را به افغانستان برای از دست دادن استقلال خویش و تهدیدی برای امنیت ملی باز می کند و  غنی چنین به نظر می رسد  که آماده است تا عروسک  اسلام آباد گردد. .

Share the news: