فارسی
خبرگذاری تلگراف افغانستان

کابل, 6:31 | 22 ژانویه

شمار تلفات ملکی در افغانستان در طول سه ماهه۸٪ افزایش یافت

Date: 00:05, 14-04-2015.

کابل.۲۴ حمل. خبرګزاری تلګراف افغانستان  - به ګزارش خبرګزاری، بر اساس داده های مآموریت  سازمان ملل متحد جهت کمک در بازسازی افغانستان( یوناما) ، شمار  تلفات ملکی در سه ماهه اول سال ۲۰۱۵ نسبت به سه ماهه اول سال گذشته8 ٪  افزایش یافته است.
در گزارش یوناما، که  روز یکشنبه منتشر شد، گفته شده است  که از ۱ ژانویه تا  ۳۱ مارس، ۵۲۱ تلفات افراد ملکی در افغانستان، به طور عمده در درگیری بین نیروهای دولتی و شورشیان، ثبت ګردیده است .
در ګزارش از دستگاه های منفجره دست ساز (آی ای دی)  چون  دومین علت مرگ و تلفات ملکی  نام برده شده است.
یوناما در سه ماهه اول۱۳۶ کشته و ۳۸۵ زخمی ثبت کرد که آین در مقایسه با سه ماهه اول سال ۲۰۱۴   ۸٪   بیشتر است.  نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد  و رئیس یوناما  نیکلاس هیسام  از جانب های  درګیر دعوت کرد تا تمام اقدامات لازم  را برای حفاظت از غیرنظامیان بګیرند.
در بیانیه چنین آمده است: "چون خشونت مربوط به جنگ در فصل ګرما به سطح بالاتری می رسد ، سازمان ملل متحد  طرفهای درگیر را  دعوت کرد تا  تمام اقدامات لازم  را برای حفاظت غیرنظامیان به کار برند."
هیسام تآکید می کند  که "جانب ها  به ویژه باید  از استفاده  خمپاره و موشک در تمام بخشهای محل بود و باش غیر نظامیان خودداری بکنند "
مدیر بخش حقوق بشر برای یوناما ژرژت گانیون از  طالبان دعوت کرد تا از حملات به غیرنظامیان خودداری بکنند و او این عمل را  خلاف قوانین بین المللی دانست  و این می تواند به عنوان جنایت جنگی دانسته شود.
ګفته می شود  که بر اساس  گزارش قبلی یوناما، درگیری های بردوام،  سال ۲۰۱۴ را از زمان آغاز  ثبت شمار قربانیان در افغانستان توسط این سازمان، مرگبارترین سال برای غیرنظامیان دانست.
به ګزارش خامه پرس ، سال ګزشته بیش از ۱۰۰۰۰غیرنظامی کشته و یا زخمی شده اند و اگر این روند افزایش قربانیان  ادامه یابد، سال  ۲۰۱۵می تواند حتی بدتر از سال ۲۰۱۴ ګردد.
.

Share the news: