فارسی
خبرگذاری تلگراف افغانستان

کابل, 6:09 | 22 ژانویه

جایزۀ زن شجاع ۲۰۱۵ به خلبان زن افغانستانی داده شد

Date: 14:43, 06-03-2015.

کابل. ۱۴ حوت. خبرگزاری تلگراف افغانستان – به گزارش خبرگزاری، نیلوفر رحمانی، نخستین زن هوانورد در نیروهای هوایی افغانستان برنده جایزۀ بین‌المللی زن شجاع ۲۰۱۵ گردید.
این جایزه از سوی وزارت خارجۀ امریکا سالانه برای زنانی داده می‌شود که استقامت و خلاقیت‌های منحصر به فرد انجام داده در بخش تامین عدالت، صلح و حقوق زنان کار کرده باشند.
میشل اوباما، بانوی نخست ایالات متحدۀ امریکا و خانم رییس جمهور اوباما امروز جایزه را طی مراسمی به خانم نیلوفر رحمانی خواهد سپرد.
در برابر این خلبان افغانستانی  ,همچنین جند زن د‌یگر از پاکستان ،سوریه ،بنگلادش ،برمه ،بولیوی ,گینه ،ژاپن ،جمهوری افرقای جنوبی و كاساوا ارزنده  این جایزه بین المللی گردیده اند.
در سال گذشته خانم دیگر افغانستانی  نسرین اوریاخیل، رییس بیمارستان ملالی کابل نیز  برندۀ این جایزه اعلام شده بود.
نیلوفر رحمانی نخستین زن خلبان   در  نیروهای هوایی افغانستان است.
او می گوید که از خردسالی آرزوی خلبان شدن را داشت و در ۱۸ سالگی به نیروهای هوای افغانستان به کار شامل شد و  سال ۲۰۱۲ میلادی  دوره آموزش  خلبانی را در آمریکا سپری نمود. او در این  دوره  ۱۹۷ پرواز به مدت ۱۴۵ ساعت انجام داد.
نیلوفر در گفت و گوی با رسانه ها چنین گفته بود: «نخست خلبانی  این هدف من بود و دوم  این که می خواستم نشان بدهم که افغانستان نیز می تواند خلبان از جنس زن داشته باشد. این کار را بانوان نیز انجام داده می توانند».
به باور کارشناسان، نیلوفر رحمانی چون چند زن دیگر دلیر افغانستان به نماد شجاعت و دلیری در کشور تبدیل گردیده است و اکنون صدها دختران در افغانستان می خواهند که چون او در آینده خلبان  شوند و  نشان بدهند که زنان افغانستانی نیز توان اجرای کارهای بزرگ را دارند.


Share the news: