فارسی
خبرگذاری تلگراف افغانستان

کابل, 6:17 | 22 ژانویه

هند برنامه پشتیبانی صنعت سنگ مرمر افغانستان را آغاز کرد

Date: 09:48, 20-02-2015.

کابل.۳۰ دلو. خبرګزاری تلګراف افغانستان – به ګزارش خبرګزاری، هرچند  تولیدات سنګ مرمر در افغانستان  از سال ۲۰۰۸ میلادی هرسال ۶۰ ٪ افزایش می یابد، ولی  هنوز این بخش در مرحله اولیه رشد قرار دارد و ذخایر سنگ مرمر در کشور ۲۰۰ میلیارد دلار  برآورد شده است.
افغانستان دارای ذخایر عظیمی  سنگ مرمر و گرانیت است، اما به دلیل پیش از همه  وضع امنیتی و بی اطلاعیی سرمایه گزاران اصلی،  سرمایه گذاری در این بخش ناچیز باقی مانده است.
در یک گزارش
GPS USGS
در سال ۲۰۰۹ در باره موجودیت ۶۶  کان سنگ مرمر و گرانیت خبر داده شده است و بر اساس  برخی از پژوهش ها،  ظرفیت آنها  در حدود ۹ میلیارد تن است.
اداره زمین شناسی ایالات متحده ذخایر سنگ مرمر جمهوری اسلامی افغانستان را  در حدود ۲۰۰ میلیارد دلار تخمین زده است. به گزارش پورتال «ودسام کام »، تولید کنونی در افغانستان بیش از ۲۰۰ هزار تن  در یک سال است  و امکاناتی وجود دارد که  آن به گونه بی مانند رشد کند.
به گفته کارشناسان، تولید کنندگان سنگ مرمر در افغانستان هنوز هم به منظور بهبود کیفیت آن سرمایه گذاری نمی کنند. در کانهای  افغانستان عمدتا از روش های کوهنه  استخراج سنگ کار می گیرند و برای پردازش آن چکش را  استفاده می کنند.
کارشناسان می گویند، سرمایه گذاری به  تجهیزات و فن آوری کیفیت  سنگ مرمر افغانستان را بهبود می بخشد و می تواند قیمت بالاتری در بازار جهانی به ارمغان بیاورد.
بنابراین، سفارت هند در افغانستان با حمایت
USAID
ایالات متحده و فدراسیون اتاق  بازرگانی هند
(FICCI)
به  فرستادن  ۱۶ تولیدکننده  سنگ مرمر  و بازرگان ها ی افغانستانی  برای شرکت در تالار مزایده  سنگ هند که از ۲۹ژانویه
   .تا ۱ فوریه 2015 در  جیپور برگزار گردید، تصمیم گرفتت.
هدف اصلی از شرکت در این همایش  به دست آوردن رابطه با بازرگان های بین المللی   و تامین کنندگان  فن آوری های نوین  در این بخش  است.
نمایشگاه  مزایده سنگ مرمر هند که   هر دو سال در جیپور برگزار می شود، یکی از بزرگترین نمایشگاه های بین المللی در زمینه پردازش سنگ است. این میدان  عالی برای متخصصان سنگ مرمر افغانستان جهت به نمایش گزاشتن  محصولات و خدمات خود و ایجاد آبروی  خوب  برای مارک های ملی در بین کاربران سنگ مرمر  در سراسر جهان و ایجاد ارتباطات بازرگانی است.
از جمله، در جریان کار   نمایشگاه  توافقنامه  برای ۱۶ شرکت  افغانستانی به  ارزش ۱۲ میلیون دلار امضا شد. دو شرکت افغانستان به تولیدکننده راجستان  هند  تجهیزات برای برش و پرداخت سنگ مرمر فرمایش داد ند.
مرکز رشد سنگ
(CDOS)
  آمادگی خویش را برای کار مشترک  با شرکت های افغانستانی جهت  سودمندی این بخش  ابراز کرد.
USAID
نیز برای  دیدار بازرگانان افغانستان از سه کارخانه  هند مساعدت کرد. این تدابر  علاقه مندی شرکت کنندگان  را  برای  سرمایه گذاری در تجهیزات برش و صیقل سنگ مرمر ایجاد کرد.
شرکت های
FICCI ،
«آتاپ»   و انجمن سنگ مرمر افغانستان نیز  برنامه های ظرفیت سازی برای صنعت سنگ مرمر افغانستان را  با کمک انگلستان
(DFID) و USAID
.طرح ریزی کردند.

Share the news: