سفیرافغانستان در قزاقستان: افغانستان به مثابه یک سپر مستحکم در قبال تروریسم بین المللی و القاعده، به تسلیحات سقیله و هوایی ضرورت دارد

Date: 13:51, 02-12-2014.

دکتر محمد فاروق بره کی درست یک سال قبل، ماه دسامبر سال 2013 به سمت سفیر و نماینده فوق العاده و تام الاختیارجمهوری اسلامی افغانستان در جمهوری قزاقستان توظیف گردید.
آقای بره کی، زاده و پرورده کابل بوده  در دانشگاه های شهر کشینوف مولداوی و شهر مینسک بلاروس در رشته اقتصاد ملی و بعدا در آکادمی  دیپلماسی وزارت خارجه اتحاد شوروی سابق تحصیل کرده است. وی از 24 سال به این سو دیپلمات حرفه ای وزارت امورخارجه افغانستان است. این دیپلمات کارآزموده افغانستان در سمت های رئیس امور اقتصادی وزارت خارجه و رئیس امور سرحدی و همکاری های امنیتی افغانستان ایفای وظیفه کرده است. او از سال 2005 تا 2008 در جمهوری ازبکستان سفیر کبرای افغانستان بوده است.
آقای بره کی بر علاوه امورات رسمی دولتی، در میان مردم ولایت کابل محبوبیت دارد: مردم ولایت کابل ایشان را 5 بار نماینده منتخب خود درلوی جرگه های افغانستان انتخاب کرده اند.
محمد فاروق بره کی و همسر ایشان دکتر وحیده بره کی صاحب 5  فرزند می باشند. دکتر بره کی به زبان های فارسی دری، پشتو، روسی و انگلیسی صحبت میناید. وی در رشته تربیت بدنی نیز تحصیلات عالی دارد و در ورزش های های اتلتیک خفیفه، شطرنج و تنیس رومیزی استاد ورزش بوده و به مقام های قهرمانی رسیده  است.  
در این مصاحبه، دکتر محمد فاروق بره کی، سفیر افغانستان در شهر آستانه به سوالات مطلوبه شاه علی یوا، سردبیر بخش فارسی کازتاگ – خبرگزاری تلگراف قزاقستان پاسخ می دهد.
  
آستانه. 2 دسامبر 2014 برابر با 11 قوس ( آذر ) 1393 هجری خورشیدی. افتاگ - خبرگزاری تلگراف قزاقستان. مطلوبه شاه علی یوا.

--آقای محمد فاروق بره کی، محترم سفیر کبرای جمهوری اسلامی افغانستان در جمهوری قزاقستان، شما وضعیت کنونی روابط میان قزاقستان و افغانستان را چه گونه ارزیابی می کنید و همزمان بگویید که حجم گردش تجارتی میان دو کشور از چه سطحی برخوردار است؟

--افغانستان و قزاقستان هرچند مرز دولتی مشترک ندارند، ولی کشورهای همسایه در منطقه محسوب می شوند و مشترکات تاریخی، دینی، مذهبی، فرهنگی و تا اندازه ای زبانی هم دارند. ما روابط بسیار حسنه و نیک داریم. افغانستان از اولین کشورهایست که استقلال ملی قزاقستان را به رسمیت شناخت و از اولین کشورهایست که در شهر آلماتی، پایتخت سابق قزاقستان سفارت خودرا باز کرد.
در حال حاضر میان افغانستان و قزاقستان کمیسیون مشترک همکاری های بین الحکومتی و  همکاری های بین الپارلمانی به صورت موثر فعالیت می کنند. پاییز سال گذشته در کابل ششمین نشست کمیسیون بین الحکومتی افغانستان و قزاقستان تحت ریاست  وزیر تجارت و صنایع افغانستان و رئیس کمیسیون بین الحکومتی افغانستان و قزاقستان و باژکا(؟؟؟)، رئیس کمیسیون مشترک همکاری های بین الحکومتی قزاقستان و افغانستان دایر شد. طرفین و هئیت آنها در این اجلاس در عرصه همکاری های تجارتی، آموزش و پرورش، حمل و نقل، کشاورزی، روابط فرهنگی، عرصه خدمات دولتی، همکاری های صنعتی و وضعیت اضطراری به توافقات مهم و مفید دست یافتند.
حجم تبادلات تجارتی میان افغانستان و قزاقستان در سال 2013 افزون بر 100 میلیون دلار بود، ولی به دلیل پویایی روابط دوجانبه کشورهایمان امسال افزایش خواهد داشت. دلیل اصلی از سطح بالا برخوردار نبودن تبادلات تجارتی دو کشور، عدم راه های مواصلاتیِ مطمئین ترانزیتی میباشد.

--دولت افغانستان چه راهکار هایی برای پیوستن به راه های مواصلاتی زمینی، بندری، هوایی و ریلی قزاقستان دارد؟

  --افغانستان قلب آسیا به شمار می رود و به این دلیل، از نگاه موقعیت سیاسی و جغرافی خود مهمترین کشور میان منطقه آسیای مرگزی بر علاوه اورآسیا و منطقه آسیای جنوبی است. در این راستا دو پروژه بزرگ و مهم در حال اجرا است: اولا، پروژه  تاپی یعنی انتقال لوله گاز ترکمنستان- افغانستان- پاکستان- هندستان و دیگر پروژه خط انتقال برق
CASA-1000
می باشد. برای اجرایی شدن پروژه گاز 5 میلیارد دلار سرمایه گذاری شده است. و پروژه  برق هم کار عملی آن آغاز گردیده است. حالا اجازه بدهید به سوال شما پاسخ بدهم: طبیعیست که با بهره برداری از این پروژه  های بزرگ انرژی، ساخت و ساز و راه اندازی زیرساخت های گسترده ای از جمله احداث راه های مواصلاتی خط آهن با کشورهای آسیای مرکزی و جنوبی برنامه ریزی شده است ( احداث خط آهن ترکمنستان – افغانستان – تاجیکستان )  که به صورت حتمی به راه های آباد قزاقستان نیز، افغانستان را وصل می کند. دیگر همان طور که خودتان هم قبلا در صحبت خصوصی اشاره کردید، 3 دسامبر سال جاری خط ریلی قزاقستان- ترکمنستان- ایران با حضور رؤسای جمهور محترم این سه کشور دوست و برادر، به بهره برداری می رسد که بعد ها افغانستان می تواند از این راه آهن برای پیوستن به خلیج فارس و آبهای آزاد بین المللی از یک سو، و پیوستن به خطوط ریلی آسیای مرکزی، به ویژه قزاقستان واورآسیا وروسیه و اروپای شرقی از سوی دیگر، استفاده موثری به عمل آورد. همچنین، پروژه راه آهن ترکمنستان – افغانستان – تاجیکستان به اجرا درآمده است و این خط ریلی با زیرساخت های زیاد نیزراه مواصلاتی بسیار مهم ارزیابی می شود.  پس، با اطمینان می توان گفت که راه های ما خیلی روشن است.

--نقش قزاقستان در بازسازی افغانستان در کدام زمینه ها بیشتر دیده می شود؟

قزاقستان از جمله کشور های پیشرفته در منطقه بوده و از پوتانسیل قوی اقتصادی برخردار بوده و ما خواهان حضوربیشتر قزاقستان در عرصه های زراعت، ساختمان، معادن، تعلیم و تربیه و احداث جاده های زمینی و حمل ونقل و راه آهن  میباشیم.

--قزاقستان برای افغانستان کمک های بلاعوض نیر ارایه می کند یا خیر؟

در چهارچوب کمک های بلاعوض قزاقستان به افغانستان یک باب مکتب در دره صوف ولایت سمنگان و یک شفاخانه در ولایت بامیان اعمار نموده است. همچنین، جاده تخار– کندز- شیرخان بندر ترمیم و مرممت گردیده است. ولی نکته مهم این جاست که قزاقستان کشوری است که به حیث کمک بلاعوض، تحصیل 1000 دانشجوی افغانستان را از چهار سال به این سو بر دوش دارد. محترم نورسلطان نظریایف، رئیس جمهور قزاقستان بنابر تصمیمات ارایه کمک 50 میلیون دلاری خود برای آموزش و پرورش جوانان افغانستان در نهاد های عالی آموزشی و پرورشی قزاقستان، به طور عمده در دانشگاه های بانفوذ شهرهای آستانه و آلماتی امکانات فراهم کرد. بنابر دستور و کمک مالی جلالتماب نظربایف وزارت های معارف و تحصیلات عالی دو کشور توافق کردند تا از سال 2010 تا 2015، 1000 دانشجوی افغان در دانشگاه های شهر های آلماتی و آستانه به صورت رایگان تحصیل و کسب تخصص نمایند. بیشترین شمار دانشجویان افغانستان در دانشگاه های طب آلماتی، کشاورزی آستانه، مهندسی آستانه و مهندسی آلماتی تحصیل می کنند و کلا تعداد دانشجویان افغانستان در قزاقستان بیش از 900 نفر می باشد. من اخیرا با رئیس دانشگاه نظربایف شهر آستانه دیداری داشتم و وی نیز وعده نمودند  که برای تحصیل رایگان دانشجویان افغانستان در این دانشگاه بانفوذ مساعدت خواهد کرد.
دیگر، از کمک های بشردوستانه قزاقستان به افغانستان به صورت حتمی باید یادآور شوم، حتما از فاجعه منطقه ارگوی بدخشان که در اثر رانش زمین و کوه  صد ها نفر جان خودرا از دست دادند، خبر دارید. اتفاقا، این مقطع زمانی بود که جلالتماب نورسلطان نظربایف از سفرای کشورهای خارجی در آستانه دعوت کرده بود و در این شب صحبت یک به یک من و آقای نظربایف با حضور وزیر امورخارجه قزاقستان میسر شد و رئیس جمهور دستور داد تا مواد غذایی متشکل از آرد، شکر، روغن و غیره به آسیب دیده گان بدخشان هر چه زودتر ارسال شود وشد.  

--قزاقستان و افغانستان در چهارچوب کدام سازمان های منطقه ای و بین المللی و یا در مبارزه با چالش های مختلف جهانی، مواضع همسان و یا نزدیک دارند؟

--هموندی مشترک افغانستان و قزاقستان در بسیاری از سازمان های بین المللی و منطقه ای روابط این دو کشور دوست را بیش از پیش به هم نزدیکتر  می کند و به روند همگرایی هر دو کشور تصریع می دهد. ما در چهارچوب سازمان ملل متحد و بخش های اختصاصی آن، سازمان همکاری شانگهای، سازمان همکاری اقتصادی( ایکو)، پروسه استامبول – قلب آسیا و ده ها سازمان دیگر مواضع همسان و نزدیک داریم. ما برای پایداری صلح و ثبات در منطقه و جهان، در مبارزه با ترروریسم و قاچاق مواد مخدر همکاری نزدیک داریم. در ضمن باید بگویم که افغانستان سپری است برای منطقه آسیای مرکزی و قزاقستان، زیرا افغانستان در یک جنگ مستقیم با تروریسم بین المللی و القاعده روبرو است که یکی از دلائل کندی رشد اقتصاد افغانستان به شمار می رود. بر اساس تفاهمی که دولت افغانستان با جوامع جهانی داشت، موافقت نامه به امضا رسیده که ماه دسامبر سال 2014 میلادی آخرین واحد های نیروهای بین المللی ناتو از افغانستان خارج می شوند و در حال حاضرعملا قوای مسلح افغانستان از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی کشور در  برابر تروریزم و القاعده در دفاع قرار دارد. شما اطلاع دارید که پس از فروپاشی اتحاد شوروی، ارتش منظم افغانستان از بین رفت و اردوی افغانستان امروز به تسلیحات زرحی و هوایی – نظامی ضرورت شدید دارد. افغانستان به مثابه یک سپر مستحکم در قبال تروریسم بین المللی و القاعده می جنگد و در این مبارزه برحق، افغانستان به تسلیحات سقیله و هوایی و مهمات جنگی و نظامی ضرورت دارد. مردم افغانستان با استواری و استادگی بر ضد تروریسم مقاومت خواهد کرد و خواهد رزمید.

--جناب سفیر، در اتاق کاری شما عکس احمدشاه مسعود به نظر می رسد.

--شهید احمدشاه مسعود یکی از مبارزان واقعی راه آزادی افغانستان بود و نام پاکش برای جاودانه ها به عنوان شهید راه آزادی از سینه های مردم زدوده نخواهد شد. او در رأس فرزندان اصیل افغانستان قرار داشت و حتی در مشکل ترین حالات از حیثیت، عزت، ناموس و تمامیت ارضی افغانستان دفاع کرد. به خاطر خدمات فراموش ناشدنی مسعود، سال 2002 لوی جرگه اضطراری افغانستان اورا به صفت قهرمان ملی افغانستان اعلام کرد. مسعود قهرمان از راهبران قابل افتخار برای ملت افغانستان و بنده است.
در پایان صحبت برا شما و همکارانتان ومردم قزاقستان دوست و برادرآرزوی سلامتی و توفیق می کنم.

Share the news: